Mówiąc o Starej Piekarni często przedstawiamy się jako marka prowadzona przez #przedsiębiorstwospołeczne. Osobom spoza środowiska ekonomii społecznej niewiele to mówi. Zatem czym właściwie jest przedsiębiorstwo społeczne?

Przedsiębiorstwo społeczne może być prowadzone w formie spółdzielni, stowarzyszenia, fundacji lub spółki non-profit. Od zwykłego przedsiębiorstwa różni się przede wszystkim tym, że realizacja celów społecznych jest ważniejsza niż zysk. Ten typ przedsiębiorstwa może prowadzić działalność gospodarczą i generować nadwyżkę finansową, ale nie może jej wykorzystywać do podziału między członków, akcjonariuszy, czy osoby zatrudnione w tym przedsiębiorstwie. Zysk jest #inwestowany w integracje zawodową i społeczną oraz działania na rzecz społeczności lokalnej. Ma to duży wpływ na zatrudnionych pracowników, ponieważ co najmniej 30% zatrudnionych muszą stanowić osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, więc #integracjazawodowa pozwala im stawiać kroki na ścieżce kariery, a #integracjaspołeczna budować relacje w zespole i w środowisku. Co ważne, konieczne jest uzyskanie #statusu takiego przedsiębiorstwa przez wojewodę, który weryfikuje, czy dany podmiot spełnia szereg warunków, które zostały określone w ustawie.

Od początku naszej działalności spełniamy kryteria przedsiębiorstwa społecznego. Obecnie #zatrudniamy 70% osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, głównie osoby po przebytych kryzysach psychicznych. Działamy w myśl, że najlepszą formą terapii jest #praca, dlatego #wspieramy pracowników podczas wykonywania codziennych obowiązków, dzięki współpracy z trenerem pracy oraz organizujemy szkolenia i dbamy o integrację. Zapewniamy pracownikom #wsparcieterapeutyczne i aktywizację zawodową. Chętnie angażujemy się również w projekty społeczne i współpracujemy ze społecznością lokalną.

Przykładowy cytat